ORGANIZUJE,SPRZĄTA,Wpis

Jak posprzątać łazienkę krok po kroku?

Źródło

Jak już Wam kiedyś pisałam, bardzo nie lubię sprzątać, ale uwielbiam żyć w czystym domu. Kombinuje jak mogę, aby nie musieć latać na ścierze pół dnia. Wykombinowałam sobie takie checklisty do sprzątania. Wypisałam co muszę zrobić krok po kroku  w danym pomieszczeniu, aby je sprawnie  posprzątać. Możecie się śmiać, ale od kiedy tak robię to sprzątanie idzie ekspresowo.

Na dzisiaj podrzucam Wam instrukcję i checklistę łazienkowych porządków. Takie sprzątanie wykonuje raz w tygodniu ( w czwartek) i nie zajmuje mi to więcej czasu niż 1 godzina.

Do wykonania porządków przyda się oczywiście uniwersalny, dobrze skompletowany „Zestaw sprzątający”.

Czysta łazienka krok po kroku

 1. Wrzuć brudne ręczniki do pralki.
 2. Wyciągnij wszystkie rzeczy z wanny i/lub prysznica, aby nie pokryły się szkodliwymi środkami czyszczącymi. Umieść kosmetyki kąpielowe, gąbki i szczotki w osobnej misce.
 3. Użyj środków czyszczących-spryskaj kabinę i/lub wannę oraz umywalkę odpowiednimi środkami czyszczącymi. Do muszki klozetowej włóż szczotkę do toalety i zalej wszystko środkiem do mycia toalet. Jeśli masz okno to koniecznie je otwórz.
 4. Uporządkuj kosmetyki- sprawdź ich stan, wyrzuć zużyte opakowania, wytrzyj z kurzu półki oraz opakowania kosmetyków. Następnie wszystko poukładaj. Zajrzyj do wpisu „Jak zorganizować swoje kosmetyki” po inspirację. Umyj kubeczek w którym trzymasz szczoteczki do zębów.
 5. Po kilkunastu minutach środki czyszczące zaczynają działać. Najpierw wyczyść umywalkę i lustro. Wyczyść wszystkie urządzenia sanitarne.  Obmieć pajęczyny jeśli takowe są. Gdy jest taka potrzeba umyj płytki na ścianie i lampy ( ja zazwyczaj robię to podczas Generalnych porządków). Następnie wyczyść kabinę prysznicową/wannę. Pamiętaj, aby wyczyścić również syfon w odpływie brodzika i umywalki. Jako posiadaczka długich, wypadających włosów już nie raz miałam zatkany odpływ. Czyszcząc syfon regularnie można tego uniknąć. Od czasu do czasu używam domowego kreta, aby udrożnić rury. Na samym końcu myję toaletę. Pamiętaj, aby używać osobnej ścierki do czyszczenia toalety.
 6. Kosmetyki i akcesoria kąpielowe, umieść ponownie na swoim miejscu.
 7. Powieś świeże ręczniki i uzupełnij papier toaletowy.
 8. Wyrzuć śmieci i załóż nowy worek.
 9. Pozamiataj i umyj podłogę.
 10. Gotowe 🙂

Poniżej lista pomocnicza. Aby ją wydrukować wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki i zapisać grafikę, a następnie wydrukować.

 • Aby wyczyścić słuchawkę prysznicową  z kamienia, wlej do woreczka foliowego ocet. Do tego woreczka włóż słuchawkę i zawiąż gumką recepturką. Pozostaw na kilkadziesiąt minut. Następnie rozerwij woreczek i wyczyść słuchawkę szczoteczką.
 • Inne elementy armatury możesz obłożyć wacikami nawilżonymi octem lub przetrzeć je przekrojoną cytryną.
 • Aby metalowe elementy ładnie lśniły, przetrzyj je ściereczką nasączoną oliwką lub olejem.

Mam nadzieje, że przyda się Wam podczas kolejnego sprzątania.

OlaKombinuje

 

OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Możesz również polubić…