Pomimo tego, że statystyczna kobieta sprząta codziennie pobieżnie i dokładniej raz w tygodniu, to nadal są w domu takie rzeczy, które są pomijane w myciu/czyszczeniu. Przyznaję się bez bicia, że ja również czasem olewam sprzątanie niektórych elementów domowych, gdyż ich stan czystości jest niezauważalny gołym okiem, a ja mam pierdylion innych rzeczy do zrobienia. Jednak raz na jakiś czas warto sięgać tam gdzie wzrok nie sięga i wyczyścić rzeczy, o których zapominamy. Dzisiaj przypomnę wam o miejscach i rzeczach, które nie są w ogóle lub za rzadko sprzątane.
Do sprzątania polecam oczywiście moje sprawdzone ekologiczne środki czystości DIY klik
Otwieracze do butelek i konserw
O nie ja wcale nie żartuję. Kto ostatnio z Was czyścił otwieracz? Wydaje się to idiotyczne, ale otwierając różne konserwy często zostają na nim resztki różnych produktów. Takie pozostałości psują się, przez co namnażają się bakterie oraz grzyby. Polecam taki otwieracz myć za każdym razem po użyciu w ciepłej wodzie z płynem do naczyń lub popsikać go domowym płynem odkażającym.
Ociekacz do naczyń
Często olewany przy porządkach ociekacz może być siedliskiem bakterii. Jeśli nie będziemy go poprawnie czyścić to pojawi się na nim pleśń. Wiadomo, że pleśń to nic dobrego dla naszego organizmu, a naczynia i sztućce schnące na zapleśniałej suszarce to już w ogóle masakra. Takie ociekacz najlepiej jest myć raz w tygodniu. Jeśli będziemy to robić regularnie, to wystarczy popsikać go domowym płynem czystości i po chwili opłukać ciepłą wodą
Kosz na śmieci
Kosz na śmieci powinno się myć po każdym opróżnieniu. Nie ważne czy mamy w nim worek czy nie. Chyba nie muszę mówić nikomu, że kosz na śmieci to siedlisko bakterii ?
Sprzęty AGD
To, że zmywarka myje naczynia, a pralka pierze ubrania nie znaczy, że same się też wyczyszczą. Raz na kwartał powinniśmy te sprzęty wyczyścić porządnie. Lodówkę i mikrofalówkę natomiast powinniśmy czyścić raz w tygodniu. Zaufajcie mi, regularne mycie mikrofalówki nie zajmuje więcej niż 3 minuty. Jak czyścić sprzęty AGD dowiecie się z tego wpisu klik. Lodówkę polecam myć przed większymi zakupami, kiedy jest prawie pusta. To też zajmuje maksymalnie 5 min, jeśli macie w miarę zorganizowaną lodówkę. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o organizacji lodówki to polecam wpis klik.
Szczotka do włosów
Włosy wyciąga z niej każdy, ale mało kto wpadnie na pomysł, aby ją wyszorować porządnie. Znajdują się na niej resztki kosmetyków, martwy naskórek, łupież, łój i kurz. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przez niemytą szczotkę możemy nabawić się problemów ze skórą głowy. Więc zamiast szukać specyfików na łupież czy inne problemy skóry głowy najpierw wyszorujmy szczotkę. Szczotkę najlepiej jest umyć szamponem do włosów raz na jakiś czas.
Pędzle do makijażu
Dla wielu to logiczne, że trzeba często myć i dezynfekować pędzle. Niestety sporo osób nadal o tym zapomina i nieświadomie naraża swoją twarz na kontakt z koloniami przeróżnych bakterii.
Włączniki i klamki
Powinniśmy je myć w szczególności, kiedy w domu panoszą się różne wirusy.
Materac
Odświeżanie materaca jest banalnie proste, a jednak wielu ludzie nie robi tego w ogóle. Wystarczy posypać obficie sodą oczyszczoną całą powierzchnię materaca, zostawić na kilka godzin i następnie dokładnie odkurzyć. Soda pochłonie nieprzyjemne zapachy i zabije większość bakterii.
Zasłona prysznicowa
Niemyta regularnie nie tylko jest źródłem nieprzyjemnego zbutwiałego zapachu, ale też siedliskiem pleśni. Takie zasłony można wyprać w pralce lub wyczyścić domowym środkiem czystości do łazienek. Pamiętać też należy, aby po prysznicu rozwiesić ją, aby woda swobodnie ściekła i miała możliwość wyschnięcia. Zwinięta zasłona w ciepłej łazience bardzo szybko zapleśnieje.
Kratka wentylacyjna
Zamontowana najczęściej poza zasięgiem naszych oczu jest pomijana przy porządkach. Warto jednak 2 razy do roku ją zdemontować i oczyścić z kurzu. Oklejona kurzem kratka wentylacyjna nie spełnia swoich funkcji.
Lampy i żarówki
Kurzą się tak samo jak inne sprzęty. Oblepione kurzem żarówki i lampy dają o wiele mniej światła niż te czyste.
Kaloryfer
Niewdzięczna robota i dosyć czasochłonna, ale jak będziemy czyścić kaloryfery chociaż 2 razy do roku to nie będzie takiej tragedii. Polecam czyścić zawsze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i zaraz po jego skończeniu. Zakurzone kaloryfery powodują, że kurz pod wpływem ciepła roznosi się po całym domu.
Mam nadzieję, że przydały się do czegoś moje porady i przy wolnej chwili zabierzecie się za dawno nie czyszczone rzeczy i miejsca.
OlaKombinuje