Już za kilka dni Dzień Babci i Dziadka.
Z tej okazji przygotowałam dla Was garść inspiracji na niedrogie i trochę nietypowe prezenty, z których ucieszą się wszystkie Babcie i wszyscy Dziadkowie.
Własnoręcznie przyrządzone łakocie lub potrawy.
Od zawsze wiadomo, że to babcia najlepiej karmi swoich wnuków. Ona zawsze ma czas, aby ugotować budyń z malinami i upiec ciasteczka maślane. Weź tylko człowieku spróbuj powiedzieć, że nie jesteś głodny, to zaraz stwierdzi, że jesteś chory. Wtedy, czy chcesz czy nie chcesz, zjesz rosół, który Cię postawi na nogi, a do tego kotleta mielonego z buraczkami. Z dokładką! Nawet się nie zorientujesz, kiedy będziesz wyjadał okruszki po cieście drożdżowym.
Wszyscy bez wyjątku kochają babciną kuchnie. Tylko czy to babcia zawsze musi nas karmić?
Nakarm ją Ty własnoręcznie przygotowaną kolacją lub deserem. Na pewno będzie zachwalać wszystko co ugotujesz (nawet jak Ci wyjdzie zakalec albo przesolisz ryż).
Przyjęcie niespodzianka
Pewnie nie pamiętasz, że kilka lat wstecz goniłeś się beztrosko z kuzynostwem po dziadkowych pokojach. Oni doskonale pamiętają te chwile, gdy wszyscy w kolorowych rajstopach i białych podkoszulkach bawili się w ciuciubabkę i chowanego. Babcia zawsze nakrywała osobny stolik na uboczu dla dzieciarni, gdzie królowały parówki i sałatka jarzynowa. Obowiązkowo trzeba było wypić potem ciepłą herbatę, aby nikomu nie stanęło nic na żołądku. Babcia na pewno uwielbiała patrzeć na te rumiane buziole i słuchać śmiechów i pisków radości. Chociaż rodzice co chwile strofowali „Ciszej tam!”, to babcia zawsze mówiła „niech się bawią”. Może by tak jak za starych dobrych lat znowu spotkać się taką wesołą bandą?
Dogadaj się z rodzeństwem i kuzynostwem. Umówcie się na konkretny dzień i godzinę. Niech każdy przygotuje coś do jedzenia oraz napoje, ucztujcie i biesiadujcie, powspominajcie dziecięce lata obejrzyjcie wspólnie zdjęcia i rodzinne pamiątki. Przypomnijcie sobie najzabawniejsze historie i śmiejcie się do łez. Nie zapomnijcie oczywiście po sobie posprzątać.
Wspólnie spędzony czas
Hej Koleżanko. Przypomnij sobie jak babcia trzymała Cię za malutką rączkę i spacerowała po parku godzinami. W torebce trzymała suchy chleb, abyś mogła nakarmić kaczki, czy łabędzie. Nigdy nie zapomniała też o soczku i wafelku dla Ciebie, bo wiedziała, że będziesz głodna w drodze powrotnej. Fajnie Wam było razem, co? Może to teraz Ty ją zabierz na przechadzkę po parku. Zaproś ją do kawiarni na herbatę i pyszną szarlotkę. Niech choć na chwilę wyrwie się z samotnych czterech ścian. Na pewno będzie przeszczęśliwa.
Ty Koleżko tak nie patrz, tylko pakuj sprzęt wędkarski i jedź z dziadkiem na ryby. Przecież to on nauczył Cię wiązać haczyki i zarzucać wędkę. Pomyśl tylko, ile miał cierpliwości. Tłumaczył sto pięćdziesiąt razy „Nie rzucaj w trzcinę”, by potem ratować zaplątany spławik. Rozpalcie ognisko i zajadajcie się pieczonymi ziemniakami i kiełbasą.
Twój dziadek nie lubi wędkować? Spoko. Zaproś go do baru na piwo. Nie śmiej się. Pomyśl sobie tylko, jak koledzy w klubie seniora będą mu zazdrościć, gdy powie, że wyskoczył z wnukiem na browarka.
Nie lubi piwa? Wypij z nim herbatę w domowym zaciszu i po prostu bądź.
Pokaz slajdów/ Galeria zdjęć
Niestety często tym bliskim dla nas staruszkom ulatują gdzieś wspomnienia. Najlepszym sposobem na przypomnienie wspaniałych chwil jest oglądanie zdjęć. Jeśli masz trochę wolnego czasu, zbierz wyjątkowe zdjęcia i stwórz dla dziadków prezentację „Przeżyjmy to jeszcze raz”. Umieść w niej Wasze wspólne zdjęcia i obowiązkowo Twoje najbardziej żenujące z okresu przedszkolnego. Dodaj miłe słowa od siebie, np. „Babcia robi najlepsze naleśniki”. Jeśli nie możesz podarować jej osobiście, nagraj na płytę w formacie video i wyślij razem z kartką z życzeniami. Już widzę te uśmiechy i łzy wzruszenia, gdy oglądają ją po raz setny.
Warto też pokusić się o wywołanie najlepszych i stworzenie galerii zdjęć w pokoju dziadków.
Powyżej kilka inspiracji,
Zrób coś, na co nie mają już siły
Babcia zawsze znalazła czas, żeby pocerować rajstopy i naszyć łatki na wytarte kolana. Dziadek nigdy nie odkładał naprawy roweru i budowy latawca.
Teraz pomyśl, w jaki sposób Ty możesz im pomóc, co w domu dziadków wymaga naprawy. Nie dzwoń absolutnie z pytaniem, czy potrzebują pomocy, bo „My sobie poradzimy. Masz za dużo obowiązków, żeby jeszcze się nami przejmować”. Wygospodaruj chęci i czas. Zabierz potrzebne sprzęty i zrób co możesz zrobić np. umyć okna i powiesić firany, ułożyć włosy, zrobić pedicure, przestawić meble, przemalować ściany, naprawić szafkę, powiesić półkę, porąbać drewno itp., itd.
To wszystko to tylko zbiór pomysłów. Pamiętaj jednak, że nie ważne co kupisz, czy zrobisz. Ważne jest serce, które w to włożysz.
Ola
Źródła zdjęć użytych w poście:
1 klik klik klik klik klik klik
3 klik klik klik klik klik klik
4 klik klik klik klik klik klik