Jak zorganizować domową apteczkę

Gdy jeszcze nie byłam mamą nie zwracałam zbytniej uwagi na to gdzie i jak przechowuję lekarstwa. Jednak od kiedy w domu pojawiły się dzieci musiałam zorganizować domową apteczkę. Początek jesieni to dobry moment na zrobienie porządku w domowej apteczce.

Gdy wchodzimy z sezon jesienno-zimowy nasza odporność spada i jesteśmy bardziej podatni na przeróżne infekcje. Warto mieć w domu „Dobrze zaopatrzoną apteczkę”. Oczywiście musi być ona też dobrze zorganizowana i regularnie sprawdzana.

Jak zorganizować domową apteczkę w kilku krokach.

Zgromadź wszystkie lekarstwa w jednym miejscu

Przeszukaj szafki i szuflady i zbierz wszytskie syropy, tabletki, krople itp. w jednym miejscu.

lekarstwa1

Sprawdź daty ważności.

Nie musze chyba nikomu mówić, że nie wolno stosować przeterminowanych lekarstw. Wszystke przeterminowane lekarstwa wyrzucaj do specjalnych pojemników, które znajdują się w większości aptek.

Pooznaczaj lekarstwa.

Zazwyczaj wyrzucam pudełka i ulotki, aby niepotrzebnie nie zagracać apteczki. W razie czego zawsze można znaleźć ulotkę w Internecie. Ja zazwyczaj wiem jakie lekarstwa są na co i jak je dawkować. Jednak gdy mąż musi podać dzieciom lekarstwo to już pojawia się problem. Warto oznaczyć na co jest dany lek i jak go zażywać np. syrop na kaszel suchy. Antek 3x5ml Leon 3×2,5ml. Naklej naklejkę z informacjami lub opisz markerem na etykiecie.

Posegreguj.

Ja przechowuje medykamenty w  3 pudełkach. 1- syropy, 2-tabletki 3- maści krople. W osobnym pudełku mam apteczkę pierwszej pomocy.

lekarstwa2 lekarstwa4

Znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania.

Apteczka pierwszej pomocy musi być w miejscu łatwo dostępnym. Ja swoją chowam w szafie w pokoju dziennym, w razie przecięcia mam do niej swobodny dostęp. Pamiętaj aby resztę lekarstw schować poza zasięgiem dzieci. Ja przechowuje je w dużej szafie na wysokiej półce wraz z inhalatorem i tubą do inhalacji. Moje dzieciaki do tej szafki z pewnością nie dosięgną.

Sprawdzaj stan co jakiś czas.

Raz na jakiś czas należy zrobić ponowny przegląd apteczki. Ja robię to 2 razy do roku. Po sezonie zimowym i po sezonie letnim. Sprawdzam wtedy w jakie specyfiki musze zaopatrzyć moją apteczkę a przy okazji pozbywam się tych przeterminowanych.

Zobacz też jak zaopatrzyć domową apteczkę.

Kilka pomysłów na przechowywanie lekarstw

 

OlaKombinuje

 

OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *