ORGANIZUJE,SPRZĄTA,Wpis

Plan gruntownych porządków. Czyli jak krok po kroku uporządkować dom na święta.

Jak już ostatnio pisałam nie lubię sprzątać. Jest tyle fajnych rzeczy do robienia, więc szkoda tracić czas na ciągłe sprzątanie. Lubię jednak żyć w czystym mieszkaniu (no względnie czystym przy moich urwisach). Dwa razy do roku, przed świętami Bożego Narodzenia czy Wielkiejnocy robię, gruntowne porządki w całym domu. Nie zostawiam jednak prac porządkowych na ostatnią chwilę. Już w listopadzie wykonuje większość zadań, aby tuż przed świętami zająć się typowo świątecznymi zajęciami.

Sporządziłam listę rzeczy do zrobienia przy gruntownych porządkach. Dzięki niej mogę sobie zaplanować jakie czynności wykonać z wyprzedzeniem oraz o czym nie zapomnieć. Rozkładając poszczególne zadania na kilka/kilkanaście dni nie będziemy przemęczeni i przytłoczeni gruntownymi porządkami.

Przedstawiam Wam plan gruntownych porządków.

1. Zestaw do sprzątania

Skompletuj swój zestaw sprzątający. W tym wpisie dowiesz się „Jak zorganizować zestaw sprzątający, żeby nie zbankrutować”.

zestaw-sprzatajacy2

2. Co powinieneś zrobić przed świętami?

W każdym pomieszczeniu:

  1. Umyć okna i wyprać firany
  2. Wyczyścić rolety/żaluzję
  3. Odkurzyć i umyć kaloryfery
  4. Umyć drzwi i futryny
  5. Odkurzyć i umyć powierzchnię pod kanapami, łóżkami, szafkami.
  6. Wyczyścić kratki wentylacyjne
  7. Obmieść pajęczyny i sufity
  8. Wyczyścić oświetlenie : lampy, lampki, plafonybrudne i zakurzone lampy dają dużo mniej światła

W kuchni:

  1. Wyczyścić sprzęt AGD: Wyczyść piekarnik, mikrofalówkę, okap, zmywarkę. Rozmroź i umyj lodówkę- warto „powyjadać” zapasy z zamrażarki i lodówki, aby mieć miejsce na świąteczne produkty i potrawy
  2. Udrożnić rury kanalizacyjne np. Kretem DIY
  3. Wyczyścić umywalkę oraz ociekacz na naczynia
  4. Wyczyścić góry szafek– wyłóż je ręcznikiem papierowym lub starymi gazetami. Przy następnych porządkach wyrzuć okurzone gazety i przetrzyj górę wilgotną ściereczką.
  5. Zrobić porządki w szafkach:
    Z drobnym AGD: Najlepiej robić każdą szafkę po kolei. Wyciągnij wszystko na stół lub czystą podłogę. Umyj wnętrze szafki. Wytrzyj do sucha. Zastanów się, których rzeczy nie używasz lub są zniszczone/wyszczerbione. Wyrzuć od razu takie przedmioty lub oddaj potrzebującym, aby nie zajmowały cennego miejsca. W innych wpisach znajdziesz pomysły na organizację i przechowywanie np. szklanek i kieliszków, garnków,
    Zorganizuj szafkę z przyprawami oraz produktami sypkim
  6. Umyć fronty szafek.
  7. Zamieść/odkurzyć podłogę i wszystkie kąty.
  8. Umyć podłogę.
  9. Uporządkować spiżarnie- Sprawdź zapasy, powyrzucaj wszystko co niepotrzebne i przeterminowane. Zorganizuj ją tak, aby była praktyczna.

W korytarzu:

  1. Uporządkować szafkę z butami. (Jak zorganizować korytarz)
  2. Zorganizować szafę w korytarzu: powyrzucaj wszystko co jest niepotrzebne a resztę ładnie poukładaj.

W salonie:

  1. Zrobić porządek w witrynie ze szkłem.
  2. Uporządkować szuflady.
  3. Wyprać koce, narzuty i odświeżyć poduszki
  4. Wyczyścić dywan i kanapę: Polecam zamówić wcześniej firmę czyszczącą. Licząc koszty środka czystości, nasz czas i zniszczone dłonie, to zwyczajnie nam się nie opłaca robić tego samodzielnie. Firmy czyszczące mają specjalne odkurzacze piorące , które i tak zrobią to o niebo lepiej od nas.

 


 W łazience:

  1. Umyć kafelki i wyczyścić fugi
  2. Wyczyścić odpływy od umywalki i prysznica- zbiera się w nich mnóstwo śmieci głównie włosów, przez co woda wolniej spływa.
  3. Udrożnić rury kanalizacyjne – po wyczyszczeniu syfonów wlej środek udrażniający rury lub skorzystaj z mojego pomysłu
  4. Sprawdzić stan i uporządkować ręczniki (Jak zorganizować ręczniki)
  5. Uporządkować szafkę łazienkową. (Jak zorganizować kosmetyki)
  6. Wyczyścić armaturę łazienkową

W sypialni:

  1. Wyprać pościel- wystaw ją na zewnątrz z mroźne suche dni. Minusowe temperatury zabiją większość roztoczy.
  2. Odwrócić materac raz na jakiś czas warto odwrócić materac na drugą stronę, aby się nie odkształcał
  3. Posprzątać w garderobieskorzystaj z wpisów Idealna Garderoba (jedne z najchętniej czytanych na blogu)
  4. Uporządkować bieliźniarkę.

3. Lista jest a co dalej?

Rozdziel pracę na domowników.

Podejrzewam, że jakieś 99% osób czytających ten wpis to kobiety. (Mężczyzno, który to czytasz odezwij się do mnie koniecznie. Umieram z ciekawości kim Ty do diabła jesteś 😉 )

Zatem drogie baby, wybieracie z listy rzeczy, których nienawidzicie robić i wręczacie te zadania mężowi. Jeśli chce mieszkać w czystym domu to łaski nie robi.

Mój mąż czasem (czyt. często) doprowadza mnie do szału. Jednak jeśli chodzi o pomaganie w pracach domowych to chłop z niego w dechę. Gdy tylko jest na miejscu to włącza się do prac domowych, no może nie z ochotą, ale jakoś specjalnie na marudzi. I z wstydem muszę przyznać, że okna myję tysiąc razy lepiej ode mnie i odkurza tak, że zawstydziłby Małgonie Rozenek.

Zaangażuj w prace domowe również dzieci, dopasuj zadania do ich wieku i możliwości.

Leon chociaż uwielbia myć lustro łazienkowe mydłem w płynie lub pastą do zębów, to jednak wolę aby pozbierał swoje zabawki z przeróżnych zakamarków. Antek w zeszłym roku mył kaloryfery. Wlałam do spryskiwacza wodę z płynem do naczyń. Szorował aż miło i zanim się zorientowałam kaloryfery lśniły czystością.

Rozplanuj w czasie co kiedy warto zrobić.

Wszystkie zadania do wykonania w każdym pomieszczeniu zrób najlepiej 1,5 miesiąca przed świętami. Wcześniej również zamów firmę czyszcząca, jeśli chcesz wyprać dywan lub kanapę. Polecam też z wyprzedzeniem zorganizować garderobę i bieliźniarkę. Warto też zanim zaplanujemy świąteczne menu zrobić porządek w spiżarni oraz przyprawach w celu sprawdzenia zapasów. Proponuje codzienne zająć się jednym zadaniem, a jeśli nam wystarczy czasu i chęci zabrać się za kolejne. Pamiętaj planuj realnie i mierz siły na zamiary.

Nie panikuj!

Moja lista zadań jest jedynie podpowiedzią, dopasuj ją do własnych potrzeb i możliwości.

Jeśli nie masz czasu zastanów się czy nie warto zatrudnić kogoś do pomocy. W tych czasach wielu ludzi szuka dodatkowego źródła zarobku. Tym bardziej w okresie przedświątecznym. Jeśli Cię na to stać to poszukaj w Internecie lub zapytaj znajomych, czy nie znają kogoś komu przydałby się dodatkowy grosz za pomoc porządkach.

Jeśli nie masz czasu ani dodatkowej kasy na pomoc domową odpuść po prostu kilka zadań. Pamiętaj, że nie musi być perfekcyjnie żeby było idealnie. Nie sprawi Ci radości dom lśniący czystością jeśli Ty padniesz ze zmęczenia.

I jak ? Przyda się Wam taki plan sprzątania? Jeśli tak to podzielcie się ze znajomymi.

Poniżej listy do wydrukowania do wydrukowania w dwóch wersjach kolorystycznych

(aby pobrać kliknij na listę prawym klawiszem myszy i wybierz „Zapisz obraz jako”. Następnie wydrukuj. Listy są w formacie A4)

lista-gruntownych-porzadkow-kolorlista-gruntownych-porzadkow-czarno-biala

 

 

OlaKombinuje

OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Możesz również polubić…