ORGANIZUJE,Urząda dom,Wpis

Jak wybrać projektanta wnętrz i jak wygląda taka współpraca.

Wielu ludzi boi się podjąć współpracy z projektantem, gdyż nie wiedzą jak to wygląda od podszewki. Przyznam się szczerzę, że i ja na początku miałam straszne obawy. Bałam się, że będę musiała płacić za coś co nie koniecznie mi się spodoba. Obawiałam się, że projektant narzuci nam takie propozycje, które zrujnują nasz portfel i nie starczy na inne rzeczy. Zastanawiałam się czy warto wydać pieniądze za coś co przecież możemy zrobić sami. Mimo wszystkich obaw zdecydowaliśmy się na współpracę z projektantem wnętrz.

Jak już Wam wcześniej pisałam we wpisie „Kiedy i czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?” współpracujemy z Dawidem z DW Wnętrza. Od niedawna jest na rynku pod nazwą własną, dlatego dużo osób go nie kojarzy. Jednak ja widziałam jego poprzednie projekty i jestem oczarowana. Mój Kamil również złapał z nim wspólny język, więc współpraca to sama przyjemność (jak na razie), modlę się aby mnie nie zablokował, gdy będę go atakować moimi pomysłami i spostrzeżeniami. A teraz do rzeczy. Pokaże Wam jak taki zwykły Janusz z Grażyną (czytaj Ola z Kamilem) mogą wykombinować sobie wymarzony dom z pomocą projektanta.

Jak wybrać projektanta wnętrz?

Szukaj profesjonalistów.

Najlepiej z polecenia. Nie ma lepszej rekomendacji niż ta od zadowolonych klientów. Sama większość wykonawców mam z polecenia. Firmę dekarską Top Dach polecało nam wielu znajomych i chociaż musieliśmy długo czekać to było warto. Polecam z czystym sumieniem jeśli planujecie prace związane z dachem. Podobnie było z ogrodzeniem, hydraulikiem czy elektrykiem. Popytajcie osoby, które miały styczność z projektantem wnętrz. W internecie znajdziecie również bardzo dużo fajnych projektantów, ja jednak wolałam kogoś kto będzie z nami działał na żywo.

Sprawdź wcześniejsze realizacje projektanta

Nie wyobrażam sobie zatrudnić kogoś nie wiedząc na co go stać. Przejrzyj stronę internetową i profil na FB ( tutaj macie DW wnętrza) lub odwiedź dom, który pomagał współtworzyć.

Sprawdź cennik i oceń swój budżet

Najpierw musisz tak szczerze zaplanować jaką kwotę chcesz przeznaczyć na remont. Praca projektanta nie należy do najtańszych, ale też nie kosztuje majątek, więc nie należy się zrażać już na samym początku. Projektanci bardzo często współpracują z różnymi markami i producentami dzięki temu możecie uzyskać niezłe rabaty, co Wam częściowo zrekompensuje koszty projektu.

Umów się na spotkanie

Gdy już się zastanowiłeś z kim chciałbyś rozpocząć współpracę umów się na pierwsze spotkanie, spokojnie to jeszcze nic nie kosztuje, a pomoże Ci podjąć decyzję.

Zbierz inspiracje

Przed pierwszym spotkaniem zbierz inspirację. Zapisz sobie rzeczy i pomieszczenia, które Ci się podobają. Ja zapisuje inspiracje na Pintereście (klik) to prawdziwa skarbnica pomysłów. Obserwuje piękne wnętrza z Instagrama i zapisuje zdjęcia, które skradną moje serce. Mam też profil na Homebooku gdzie zbieram rzeczy, które chciałabym mieć w domu.

Praca z projektantem krok po kroku

BRIEF

Pierwsze spotkanie bądź kontakt z informacjami o przewidywanym zakresie prac i określeniem celów do osiągnięcia. Zapoznanie z pomieszczeniem. Wskazanie inspiracji. Nie stresujcie się czasem. Projektanci nie gryzą, a nawet jeśli to na pewno mają książeczkę szczepień. Wiem jedno, że większość z nich uwielbia kawę, więc polecam umówić się na dobrą kawę i kawał ciasta. W takich przyjemnych warunkach o wiele lepiej się myśli, podejmuje decyzję no i łatwiej wykombinować sobie rabat. Jeśli będziecie przekonani do projektanta i zdecydujecie się na korzystanie z jego usług ustalacie cenę i podpisujecie umowę.

Co zawiera taka umowa?

  • przedmiot umowy- czyli czym konkretnie ma zająć się projektant
  • zakres prowadzonych prac w etapach
  1. I ETAP- Przygotowanie koncepcji sporządzonej w programie; rzut z góry w skali zawierający propozycję ustawienia poszczególnych mebli oraz projekt podłogi (podanie metrażu poszczególnych materiałów podłogowych, rysunki techniczne mebli)
  2. II ETAP- Projekt elektryczny zawierający pkt. oświetlenia, gniazdka, przełączniki, projekt sufitów podwieszanych (rzut z góry, przekrój, rysunki techniczne dla wykonawców)
  3. III ETAP- Poglądowa wizualizacja poszczególnych pomieszczeń objętych projektem sporządzone w programie , przesłane na adres e-mail inwestora oraz w formie papierowej (podanie modeli zastosowanego oświetlenia, glazury, terakoty, poszczególnych mebli, adresy sklepów).
  • terminarz prowadzonych prac i rozliczeń- zazwyczaj zaliczkę wpłaca się przy podpisaniu umowy, a resztę dopłaca w postaci zadatków przed rozpoczęciem każdego etapu,
  • ustalenia dotyczące zerwania umowy.

KONSULTACJE

Wspólne omówienie możliwych rozwiązań i zapoznanie się z funkcjonalnościami jakie oferuje wnętrze. Określenie stylu. Tutaj przydadzą się zebrane inspiracje. Pokazujecie co Wam się podoba i jak Wy wyobrażacie sobie wnętrze. Projektant ocenia fachowym okiem możliwości techniczne i praktyczne. Pomoże wprowadzić nowatorskie rozwiązania i podpowie co i jak powinno wyglądać. U nas na tym etapie dostaliśmy 3 projekty rozstawu pomieszczeń na naszym poddaszu. Bardzo ułatwiło nam to dalsze planowanie. Przez 2 tygodnie zastawialiśmy się nad wyborem projektu. W końcu po wielu godzinach przemyśleń dokonaliśmy kilku zmian i odesłaliśmy projekt z naszymi uwagami do projektanta. Podejrzewam, że płakał ze śmiechu jak oglądał, ale jest tak profesjonalny, że nawet nie dał nic po sobie poznać. Wiecie, że kiedyś byłam zagrożona ze „Sztuki” za nieobecność? Teraz widać tego rezultaty . Dawid ocenił technicznie czy nasze projekty mają prawo bytu i czekaliśmy na dalsze wiadomości. Po kilku dniach dostaliśmy projekt z wymiarami i mogliśmy wysłać je dalej do potencjalnych podwykonawców.

Wizualizacja pomieszczeń w 3D

Po ostatecznym zatwierdzeniu rozkładu pomieszczeń otrzymaliśmy wizualizację w 3D. Teraz dopiero widzę dokładnie jak wyglądać będzie nasze poddasze.

PREZENTACJA

Przedstawienie wizualizacji 3D w programie. Wstępny wybór materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Najprzyjemniejsza część, ale również wewnętrzna walka. Czasem zderzenie marzeń z rzeczywistością (bo czemu ta wanna musi kosztować tyle, że przez rok musiałabym na nią pracować). Projektant doradzi jak bez zrujnowania portfela stworzyć piękne wnętrze. Pokaże optymalne rozwiązania i wskaże produkty na których warto się skupić teraz, a jakie mogą poczekać z zakupem. Po przedstawieniu pierwszego projektu nie bójcie się mówić, że coś Wam się nie podoba czy, że inaczej sobie to wyobrażaliście. Projektant jest zobowiązany do poprawiania projektu tak długo, aż będzie spełniał Wasze oczekiwania. To w końcu Wasz dom, więc powinien się Wam podobać. Nie popadajcie jednak w paranoje. Często pierwszy pomysł jest najlepszy.

OPTYMALIZACJA

Naniesienie uwag klienta na opracowane projekty oraz przystąpienie do prac nad projektami instalacyjnymi i budowlanymi dla wykonawców. To już działka mojego męża i serio wolałabym się do tego nie wtrącać, bo to zdecydowanie nie ma moje nerwy.

KOSZTORYS

Kosztorys dzięki któremu klient otrzymuje pełną świadomość przyszłych wydatków. Lista zakupowa materiałów i wyposażenia wraz ze wskazaniem miejsca nabycia. To czego boje się najbardziej. Mam nadzieję, że zmieścimy się w budżecie i nie przepłaczę pół nocy, że nie starczy nam kasy.

NADZÓR

Kontrola nad przebiegiem prac budowlanych i montażowych, aby wykonanie nie odbiegało od zaakceptowanego projektu. Projektant będzie mediatorem między Wami a majstrami, których wybierzecie do wykonywania zadań. Jeśli jednak nie zależy Wam na nadzorze możecie z niego zrezygnować i działać już na własną rękę.

Zakupy z projektantem

Dodatkowa usługa z której można skorzystać. Ja już nie mogę się doczekać wspólnej wyprawy do Ikea (bo chyba już, wiecie że dla mojego męża, największa kara to „Kara z Ikea”), dlatego on się wybierze na mecz, a my na zakupy. W planach mamy jeszcze wyprawę na targ staroci (o ile nie wydamy wszystkiego w Ikea). Taka usługa jest płatna dodatkowo i z reguły płaci się za godzinę wspólnych łowów. Na szczęście czasu na kawę i obiad się nie dolicza, więc spokojnie przy kawie czy tam szwedzkich klopsikach można wycisnąć kilka gratisowych porad od projektanta.

DOKUMENTACJA

Wykonanie zdjęć nowego wnętrza, aby zainspirować innych szukających swojego stylu.

SATYSFAKCJA

Napawanie się pięknem, funkcjonalnością i komfortem nowego wnętrza zaprojektowanego tak, aby cieszyć przez długie lata. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będę mogła się Wam pochwalić moim wymarzonym poddaszem.

Mam nadzieję, że trochę Wam rozjaśniłam jak wygląda taka współpraca i nie obawiacie się już korzystania z usług projektanta wnętrz.

Jeśli zdecydujecie się na DW Wnętrza, to nie zapominajcie powiedzieć, kto Was przysłał 🙂 Myślę, że możecie liczyć na fajny rabat.

Obserwujcie nas na Facebooku i bądźcie na bieżąco z naszymi remontowymi kombinacjami  🙂

OlaKombinuje

OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Możesz również polubić…