Wpis,WYCHOWUJE

Dlaczego i czym dokarmiać ptaki zimą, oraz pomysły na karmniki.

Interenety donoszą, że gdzieniegdzie  spadł już pierwszy śnieg. Warto zatem pomyśleć o ptaszkach, które nie mają co jeść, gdy ziemie pokryje biały puch. Dlatego dzisiaj kilka słów o dokarmianiu ptaków zimą.

Kiedy karmić ptaki?

Ptaki najbardziej skorzystają na naszej pomocy zimą, podczas złej pogody – silnego mrozu i wiatru, przy głębokim śniegu czy szadzi oblepiającej gałązki drzew. Wtedy jest im ciężko znaleźć pożywienie, a zapasy energii szybko się zużywają. Nie należy karmić ptaków latem i jesienią, kiedy mają pod dostatkiem innego naturalnego pożywienia, które jest dla nich zdecydowanie lepsze. Jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy być konsekwentni.

Uwaga!

Do dokarmiania ptaków trzeba podejść bardzo odpowiedzialnie, gdyż byle jakie jedzenie może im zwyczajnie zaszkodzić.

Czym karmić ptaki: kasza, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków, surowa słonina.

Czym nie karmić ptaków: produktami solonymi – t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

Solone potrawy sprawiają, że ptaki są bardziej spragnione, a przy minusowych temperaturach bardzo ciężko znaleźć im wodę.

Dlatego jeśli chcemy pomagać ptaszkom w zimowe dni to podejdźmy do tego z głową.

Pokarm w ogrodzie:

Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Warto o nich pamiętać dobierając rośliny do ogrodu przyjaznego ptakom.

  • Krzewy  atrakcyjne dla ptaków: berberys, cis, irga dereń, jałowiec, ligustr, ognik, czarny bez i kalinę.
  • Drzewa atrakcyjne dla ptaków: czereśnia ptasia, jarzębina, leszczyna, głóg, oliwnik, buk i drzewa iglaste.
  • Pnącza atrakcyjne dla ptaków: winobluszcz, winorośl i bluszcz pospolity.

Jaki powinien być karmnik:

  • Mieć duże pole widzenia– ptaki unikają ciasnych, zamkniętych przestrzeni, które – w ich oczach – wyglądają jak pułapka.
  • Bez ruchomych elementów, które poruszane wiatrem będą straszyć ptaki.
  • Prosty do czyszczenia– aby zapobiegać namnażaniu się bakterii i pleśni, powinniśmy dbać o czystość karmnika. Należy usunąć nieświeży pokarm, wyczyścić karmnik i następnie umieścić świeżą karmę.
  • Chronić karmę przed wilgocią– wilgotna karma może powodować zatrucie pokarmowe u ptaków.

 

Poniżej kilka inspiracji na fajne karmniki dla ptaków










OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Możesz również polubić…