ORGANIZUJE,SPRZĄTA,Wpis

Czysty salon, porady i triki + Pytanie na śniadanie II

Ostatnio miałam przyjemność gościć na kanapie w Pytaniu na śniadanie (co za przygoda oł jeah) i opowiadałam o porządkach w salonie (na dole wpisu znajdziecie filmik, jakby ktoś jeszcze nie widział 😀 ). Wychodząc ze studia uświadomiłam sobie, że nie poruszałam jeszcze tego tematu tu-na blogu. Chyba dlatego, że nie mam salonu jeszcze (bo pokój wszechstronny, to nie salon chyba co?) Czym prędzej postanowiłam jednak nadrobić zaległości i już Wam podrzucam kilka genialnych trików przydatnych przy sprzątaniu salonu. Wiecie, że ja nie lubię sprzątać, ale kocham żyć w czystym domu (no dobra względnie czystym, przy tych urwisach) dlatego kombinuje jak mogę.

Nieprzyjemny zapach kanapy lub dywanu:

Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kanapy czy dywanu należy posypać je sodą oczyszczoną. Po kilku godzinach odkurzyć lub wytrzepać trzepaczką. Pochłonie nieprzyjemny zapach i dodatkowo zdezynfekuje. Polecam kupić sodę na kilogramy taniej wyjdzie.

Plamy na kanapach z materiału i dywanach

Reagujemy od razu

Mokre plamy usuwamy tak szybko, jak to możliwe. Gdy coś się rozleje np. wino czy kawa (tak duża część plam w domu to moja wina), reagujemy od razu. Łatwiej usunąć świeżą plamę niż zaschniętą. Na mokre plamy nakładamy ręcznik papierowy/chłonną ścierkę i lekko dociskamy, aby zaabsorbować płyn. Powtarzamy czynność do czasu aż ciesz wchłonie.

Jeśli została plama, możemy ją usunąć:

  • solą– rozsypując sól i czekając chwilę aż wchłonie resztę płynu i koloru, potem odkurzamy delikatnie odkurzaczem i jeśli jest taka potrzeba czyścimy ściereczką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń,
  • sodą oczyszczoną– rozsypujemy sodę i czekamy aż pochłonie płyn odkurzamy, ewentualnie delikatnie przecieramy mokrą szmatką. Pamiętamy aby nie rozcierać czasem, bo wtedy plama może się powiększyć.
  • specjalnym środkiem do prania dywanów (działa również na kanapy), należy pamiętać aby zrobić „test” produktu na mało widocznej części.

Tłuste plamy:

  • posypujemy talkiem/mąką ziemniaczaną/zasypką do dzieci. Kładziemy na to papierowy ręcznik i na ręcznik coś ciężkiego np. książkę. Musimy chwilę odczekać, aby wciągnęły tłuszcz. Jeśli pozostał biały proszek to odkurzamy go odkurzaczem.
  • jeśli plama nie zniknęła do końca, wtedy należy ją delikatnie wyszorować wodą z płynem do naczyń.
  • można się wspomóc jeszcze alkoholem np. denaturatem czy spirytusem.
  • czasem należy użyć specjalnych środków do tapicerek, gdy plama jest bardzo uciążliwa np. po sosie pomidorowym

Plamy po błocie:

Nie należy pozbywać się ich od razu, tak jak robimy to w większości wypadków. Poczekajmy, aż błoto wyschnie. Wtedy delikatnie odkurzmy zabrudzone miejsce. Następnie jeśli został brud pocierajmy plamę szmatką wcześniej zwilżoną octem. Jeśli to nie pomoże, użyć należy wody z mydłem.

Pranie dywanu i tapicerki:

Chociaż na rynku jest sporo specjalnych środków do prania dywanów i tapicerek, to ja jednak wolę zlecić takie zadanie specjalistom.
Wierzcie mi, że jakbyśmy podliczyli koszt środków czystości i wartość czasu wykorzystaną na szorowanie, to gra nie jest warta świeczki.
Poszukajcie, kto w waszej okolicy zajmuje się praniem dywanów i tapicerek. Tacy fachowcy mają specjalne myjki i odkurzacze piorące, które dokładnie wypiorą i też częściowo wysuszą praną powierzchnię.

Skórzana kanapa i kanapa z ekoskóry

Najlepiej czyścić je magiczną gąbką (nie potrzeba wtedy żadnych detergentów, ale też nie trzyjcie za bardzo) lub miękką gąbką/ścierką pianą wytworzoną z wody i mydła. Następnie należy przetrzeć je szmatką wypłukaną w czystej wodzie, aby nie było zacieków i  wytrzeć do sucha. Po takim myciu najlepiej wetrzeć w kanapę olej lniany lub oliwkę dla dzieci, czy specjalny preparat. Najlepiej robić to wieczorem, aby olej się wchłonął i nie robił plam na ubraniach.

Gdy zauważamy jakieś pęknięcia również można je posmarować tłustym kremem czy olejem.

Wycieranie kurzy

Wycieramy kurz zaczynając od najwyższych punktów:
  • Do odkurzenia bibelotów, żyrandoli kryształowych czy różnych zakamarków np. przy telewizorze polecam użyć czystego pędzla do makijażu. Serio to działa.
  • Do wycierania z kurzu płaskich powierzchni najlepsza jest ścierka z mikrofibry wypłukana w wodzie z płynem do naczyń i odrobiną gliceryny(2-3 krople). Dzięki glicerynie nabłyszczymy meble i zapewnimy im ochronę przed przywieraniem kurzu.

Czyszczenie telewizora:

Pamiętajcie, że ekran telewizora czyścimy tylko i wyłącznie specjalną pianką lub chusteczkami. Można wykorzystać również chusteczki do okularów. Krateczki i zakamarki przy telewizorze dobrze się czyści czystym pędzlem do makijażu.

Coonakombinuje w Pytaniu na Śniadanie

„Wiosenne porządki”

OlaKombinuje

OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Możesz również polubić…