Czysty salon, porady i triki + Pytanie na śniadanie II

Ostatnio miałam przyjemność gościć na kanapie w Pytaniu na śniadanie (co za przygoda oł jeah) i opowiadałam o porządkach w salonie (na dole wpisu znajdziecie filmik, jakby ktoś jeszcze nie widział 😀 ). Wychodząc ze studia uświadomiłam sobie, że nie poruszałam jeszcze tego tematu tu-na blogu. Chyba dlatego, że nie mam salonu jeszcze (bo pokój wszechstronny, to nie salon chyba co?) Czym prędzej postanowiłam jednak nadrobić zaległości i już Wam podrzucam kilka genialnych trików przydatnych przy sprzątaniu salonu. Wiecie, że ja nie lubię sprzątać, ale kocham żyć w czystym domu (no dobra względnie czystym, przy tych urwisach) dlatego kombinuje jak mogę.

Nieprzyjemny zapach kanapy lub dywanu:

Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kanapy czy dywanu należy posypać je sodą oczyszczoną. Pokilku godzinach odkurzyć lub wytrzepać trzepaczką. Pochłonie nieprzyjemny zapach i dodatkowo zdezynfekuje. Polecam kupić sodę na kilogramy taniej wyjdzie.

Plamy na kanapach z materiału i dywanach

 

Reagujemy od razu

Mokre plamy usuwamy tak szybko, jak to możliwe. Gdy coś się rozleje np. wino czy kawa, reagujemy od razu. Łatwiej usunąć świeżą plamę niż zaschniętą. Na mokre plamy nakładamy ręcznik papierowy i lekko dociskamy, aby wchłonął płyn. Powtarzamy czynność.

Jeśli została plama, możemy ją usunąć:

  • solą-rozsypując sól i czekając chwilę aż wchłonie resztę płynu i koloru, potem odkurzamy delikatnie odkurzaczem i jeśli jest taka potrzeba czyścimy ściereczką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń,
  • sodą oczyszczoną– rozsypujemy sodę i czekamy aż pochłonie płyn i delikatnie przecieramy mokrą szmatką. Pamiętamy aby nie rozcierać czasem, bo wtedy plama może się powiększyć.
  • specjalnym środkiem do prania dywanów (działa również na kanapy), należy pamiętać aby zrobić „test” produktu na mało widocznej części.

Tłuste plamy:

  • posypujemy talkiem/mąką ziemniaczaną/zasypką do dzieci. Kładziemy na to papierowy ręcznik i na ręcznik coś ciężkiego np. książkę. Musimy chwilę odczekać, aby wciągnęły tłuszcz. Jeśli pozostał biały proszek to odkurzamy go odkurzaczem.
  • jeśli plama nie zniknęła do końca wtedy należy ją delikatnie wyszorować wodą z płynem do naczyń.
  • można się wspomóc jeszcze alkohole np. denaturatem czy spirytusem.
  • czasem należy użyć specjalnych środków do tapicerek, gdy plama jest bardzo uciążliwa np. po sosie pomidorowym

Plamy po błocie:

Nie należy pozbywać się ich od razu, tak jak robimy to w większości wypadków. Poczekajmy, aż błoto wyschnie. Wtedy delikatnie odkurzmy zabrudzone miejsce. Następnie jeśli został brud pocierajmy plamę szmatką wcześniej zwilżoną octem. Jeśli to nie pomoże, użyć należy wody z mydłem.

Pranie dywanu i tapicerki:

Chociaż na rynku jest sporo specjalnych środków do prania dywanów i tapicerek, to ja jednak wolę zlecić takie zadanie specjalistom.
Wierzcie mi, że jakbyśmy podliczyli koszt środków czystości i wartość czasu wykorzystaną na szorowanie to gra nie jest warta świeczki.
Poszukajcie kto w waszej okolicy zajmuje się praniem dywanów i tapicerek. Tacy fachowcy mają specjalne myjki i odkurzacze piorące, które dokładnie wypiorą i też częściowo wysuszą praną powierzchnię.

Skórzana kanapa i kanapa z ekoskóry

Najlepiej czyścić je magiczną gąbką (nie potrzeba wtedy żadnych detergentów) lub miękką gąbką/ścierką pianą wytworzoną z wody i mydła. Następnie należy przetrzeć je szmatką wypłukaną w czystej wodzie, aby nie było zacieków i  wytrzeć do sucha. Po takim myciu najlepiej wetrzeć w kanapę olej lniany lub oliwkę dla dzieci, czy specjalny preparat. Najlepiej robić to wieczorem, aby olej się wchłonął i nie robił plam na ubraniach.

Gdy zauważamy jakieś pęknięcia również można je posmarować tłustym kremem.

Wycieranie kurzy

Wycieramy kurz zaczynając od najwyższych punktów:
  • Do odkurzenia bibelotów, żyrandoli kryształowych czy różnych zakamarków np. przy telewizorze polecam użyć czystego pędzla do makijażu.
  • Do wycierania z kurzu płaskich powierzchni najlepsza jest ścierka z mikrofibry wypłukana w wodzie z płynem do naczyń i odrobiną gliceryny(2-3 krople). Dzięki glicerynie nabłyszczymy meble i zapewnimy im ochronę przed przywieraniem kurzu.

Czyszczenie telewizora:

Pamiętajcie, że ekran telewizora czyścimy tylko i wyłącznie specjalną pianką lub chusteczkami. Można wykorzystać również chusteczki do okularów. Krateczki i zakamarki przy telewizorze dobrze się czyści czystym pędzlem do makijażu.

Coonakombinuje w Pytaniu na Śniadanie

„Wiosenne porządki”

OlaKombinuje

 

 

OlaKombinuje

Nieperfekcyjna matka dwóch chłopaków, notoryczna słomiana wdowa, zdeterminowana pani domu, niepoprawna marzycielka. Kombinująca jak nakarmić rodzinę i przyjaciół, utrzymać zadbany, czysty i rodzinny dom oraz jak spełniać marzenia te małe i te całkiem duże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *